Benin Fahri Konsolosluğu İstanbul

Benin Fahri Konsolosluğu İstanbul

Adres:Cankurtaran Mh., Keresteci Hakkı Sk. No: 40, 34122 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 285 66 88
Çalışma Saatleri: Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu hafta içi her gün Saat: 10.00 / 17.00 arasında fahri konsolosluk hizmeti vermektedir.
Fahri Konsolos: Prof Dr. Orhan KURAL

Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu Görevi

Benin Cumhuriyeti Türkiye dış temsilcisi olan İstanbul Benin Fahri Konsolosluğu, İstanbul'da iki yönlü görev üstlenmektedir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Benin Fahri Konsolosluğu, Benin Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayaranarak; uzun süreli vize işlemleri, tatil ve her türlü vize başvuru işlemleri için fahri olarak destek vermektedir. Benin vizesi müracaatları sadece Benin Ankara Büyükelçiliği 'nden yapılabilmektedir. Ankara Büyükelçiliği haricindeki Benin Fahri Konsoloslukları sadece Benin vatandaşlarına destek olmak için görev üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için seyahat belgesi ve vize verme yetkisine sahip değildir. Yeni vize uygulamasına göre tüm Benin vize başvuru işlemleri elektronik ortamda yürütülmektedir.

Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Benin Türkiye dış temsilciliği olan İstanbul Fahri Benin Konsolosluğu, İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin Benin vatandaşlarının Türkiye'deki konsolosluk resmi evrak işlemleri konusunda destek sağlamaktadır. Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu'nun vize başvurularını kabul etme veya değerlendirme yetkisi yoktur.

Benin Konsolosluğu 2022 Resmi Tatil Günleri

Benin Ankara Büyükelçiliği ve Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu, Benin Cumhuriyeti Devleti'nin 2022 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2022 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Benin vizesi için başvuruda bulunacak veya Benin konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

1 Ocak

Yeni Yıl

10 OcakGeleneksel Gün
18 NisanPaskalya Pazartesi

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (sadece Ankara)

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

3 MayısKorite

2-4 Mayıs

Ramazan Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

26 MayısYükseliş Günü
6 HaziranBeyaz Pazartesi

9-12 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

1 AğustosBağımsızlık Günü
15 AğustosVarsayım Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

9 EkimHz. Muhammedin Doğum Günü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

1 KasımTüm Azizler Günü
25 AralıkNoel Günü

Benin Konsolosluğu Vize Başvurusu

Benin Türkiye dış temsilciliği olan Ankara Benin Fahri Konsolosluğu'na vize müracaatı için şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Benin Konsolosluğu yetkili seyahat acentaları aracılığıyla yapılan vize başvuru işlemlerini kabul etmektedir. Benin Vizesi için ödenmesi gereken Benin vize ücreti; Benin Konsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından vize başvuru gişesinde konsolosluk harcı olarak ödenmektedir.

Benin Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Benin Türkiye dış temsilcilikleri olan Ankara Benin Büyükelçiliği, Benin Fahri Konsolosluğu İstanbul ve Benin İzmir Fahri Konsolosluğu'ndan temin edilen Benin Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgiler ile seyahat amacına uygun evrakların birbirini desteklemesi çok önemlidir. Benin Büyükelçiliği'ne Benin vize başvurusunda bulunacak kişiler, Fransızca olarak hazırlanmış Benin Vize Başvuru Formu'nu eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmaları gerekmektedir.

Benin Konsolosluğu Vize Talep Dilekçesi

Benin vize başvurularında dilekçe yazılması zorunlu değildir. Benin e-vize başvuruları eksiksiz doldurulmuş başvuru formu, pasaport ve nüfus cüzdanı ile birlikte yapılabilir.

Benin Konsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Benin Fahri Konsolosluğu, vize işlemlerinin yanısıra Türkiye'de bulunan Benin vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla görevler üstlenmektedir. Türkiye'deki diğer Benin diplomatik misyonları aşağıdaki gibidir:

Benin Büyükelçiliği Ankara
Benin Fahri Konsolosluğu İzmir