Benin Fahri Konsolosluğu İzmir

Benin Fahri Konsolosluğu İzmir

Adres: Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:185/5 Alsancak/İzmir
Çalışma Saatleri: Benin İzmir Fahri Konsolosluğu hafta içi her gün Saat: 10.00 / 17.00 arasında fahri konsolosluk hizmeti vermektedir.
Fahri Konsolos: Mehmet Artuna Aysun

Benin İzmir Fahri Konsolosluğu Sorumluluk Sahası

Benin Cumhuriyeti Türkiye dış temsilcisi olan İzmir Benin Fahri Konsolosluğu, İzmir'de iki yönlü görev üstlenmektedir. İki ülke arasında ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla çalışmalarını yürütmektedir. Benin Fahri Konsolosluğu, Benin Ankara Büyükelçiliği'nin verdiği yetkiye dayanarak; uzun süreli vize işlemleri, tatil ve her türlü vize başvuru işlemleri için fahri olarak destek vermektedir. Benin vizesi müracaatları değerlendirme yetkisi yalnızca Benin Ankara Büyükelçiliği 'ne aittir. Ankara Büyükelçiliği haricindeki Benin Fahri Konsoloslukları sadece Benin vatandaşlarına destek olmak üzere görev üstlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için seyahat belgesi ve vize düzenleme yetkisine sahip değildir.

Benin İzmir Fahri Konsolosluğu Görev Bölgesi

Benin Türkiye dış temsilciliği olan İzmir Fahri Benin Cumhuriyeti Konsolosluğu, İzmir ve çevresinde ikamet eden kişilerin Benin konsolosluk işlemlerini kabul etmekle yetkilidir.

Benin İzmir Fahri Konsolosluğu 2022 Resmi Tatil Günleri

Benin İzmir Fahri Konsolosluğu, Benin Cumhuriyeti Devleti'nin 2022 yılı resmi tatilleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin 2022 yılı resmi tatillerinde hizmet verememektedir. Benin vizesi için başvuruda bulunacak veya Benin Cumhuriyeti konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişilerin aşağıdaki tarihleri göz önünde bulundurarak seyahatlerini veya işlemlerini organize etmelidirler.

1 Ocak

Yeni Yıl

10 OcakGeleneksel Gün
18 NisanPaskalya Pazartesi

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (sadece Ankara)

1 Mayıs

Emek ve Dayanışma Günü

3 MayısKorite

2-4 Mayıs

Ramazan Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

26 MayısYükseliş Günü
6 HaziranBeyaz Pazartesi

9-12 Temmuz

Kurban Bayramı

15 Temmuz

Milli Birlik ve Demokrasi Günü

1 AğustosBağımsızlık Günü
15 AğustosVarsayım Günü

30 Ağustos

Zafer Bayramı

9 EkimHz. Muhammedin Doğum Günü

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

1 KasımTüm Azizler Günü
25 AralıkNoel Günü

Benin Konsolosluğu Vize Başvurusu

Benin Türkiye dış temsilciliği olan Ankara Benin Fahri Konsolosluğu'na vize müracaatı için başvuru yapılamamaktadır. Benin vize başvuru süreci elektronik olarak yürütülmektedir. Benin e-vize başvuruları ortalama olarak 3 iş günü içerisinde neticelenmektedir.

Benin Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Benin Türkiye dış temsilcilikleri olan Ankara Benin Büyükelçiliği, Benin Fahri Konsolosluğu İstanbul ve Benin İzmir Fahri Konsolosluğu'ndan temin edilen Benin Vize Başvuru Formu'nda beyan edilen bilgiler ile seyahat amacına uygun evrakların birbirini desteklemesi çok önemlidir. Benin Büyükelçiliği'ne Benin vize başvurusunda bulunacak kişiler, eksiksiz doldurulmuş Benin e- vize başvuru formunu eksiksiz ve okunaklı bir şekilde doldurulmaları gerekmektedir. Benin Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışan ise; başvuru sahibinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, Benin Ankara Büyükelçiliği'ne hitaben İngilizce yazılacak dilekçe, antetli kağıda; - başvuru sahibinin görevi, maaş bilgisi, izinli olduğu seyahat tarihleri, seyahatin kim tarafından finanse edildiği ve görevine tekrar geri döneceği taahhüdünü içermelidir. Dilekçe, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Benin Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Şirket Sahibi ise; şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.
Benin Vize Başvurusunda Bulunacak Kişi Çalışmıyor ise; başvuru sahibine seyahat masrafları için 1. dereceden sponsor olan akrabası tarafından, seyahat planının detaylarını ve seyahatin sponsoru olduğunu açıklayıcı Benin Vize Talep Dilekçesi hazırlanmalıdır. Ayrıca, sponsor kişinin mali ve mesleki durumunu belgeleyen evraklarla birlikte sunulmalıdır.

Benin Büyükelçiliği Vize Ücreti

Benin Vizesi için ödenmesi gereken Benin vize ücreti; Benin Konsolosluğu'na vize dosyasının teslim edilmesinin ardından vize başvuru gişesinde konsolosluk harcı olarak ödenmektedir.